Aktualności

Zerwijmy łańcuchy” pod hasłem - Przywiąż psa do siebie nie do budy

Utworzono: 18.10.2017 19:51


(Kliknij aby powiększyć)

Ogólnopolska Impreza "Zerwijmy łańcuchy - Przywiąż psa do siebie nie do budy"

Utworzono: 18.10.2017 19:29

Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do Ogólnopolskiej Imprezy "Zerwijmy łańcuchy - Przywiąż psa do siebie nie do budy" - w Odrzańskich Ogrodach w najbliższą niedzielę od godziny 14.00. W naszej szkole odbywa się zbiórka karmy, miseczek oraz plastykowych wiaderek. Zachęcamy również do przynoszenia prac plastycznych wykonanych na kartce A4 "Wymarzona buda", które przekażemy organizatorom akcji.

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI NASZEGO DZIECKA.

Utworzono: 17.10.2017 21:52

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz firma G DATA Polska stworzyli listę 10 nawyków bezpiecznego internauty. Bezpieczeństwo w sieci, zwłaszcza w dobie internetu, jest niezwykle istotne i warto zadbać o kilka drobnych rytuałów, które zapewnią właściwą ochronę.

1. Wybieraj bezpieczne hasła – staraj się, aby składały się one z kompilacji wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Minimum raz na pół roku zmieniaj je wszystkie, a także nie wybieraj tych samych haseł na kilku portalach – jeśli komuś uda się włamać na jedno z Twoich kont, z łatwością odkryje także pozostałe.

2. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.Czytaj więcej

3. Nie udostępniaj danych osobom obcym. Wiele osób, a zwłaszcza dzieci, nie wie, jak ważny jest np. numer IP komputera czy adres. Sprawni hakerzy, nawet ci z drugiego końca świata, potrafią bardzo szybko wykorzystać informacje przeciwko nam.

4. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Pamiętaj, że nigdy nie masz pewności, kto jest „po drugiej stronie”. Zawsze lepiej dmuchać na zimne, niż naprawiać wielkie szkody.

5. Klikaj w bezpieczne linki. Jeśli nie masz pewności co do źródła strony, lepiej na nią nie wchodź. Sprawny antywirus szybko je zablokuje, ale dla pewności powinieneś zawsze korzystać z legalnych źródeł i portali.

6. Czytaj regulaminy. Zwracaj uwagę na informacje dotyczące przetwarzania danych, odpowiedzialności użytkownika danego serwisu i konsekwencjach poszczególnych działań. Nie daj się zaskoczyć żadnym “kruczkom”.

7. Otwieraj wiadomości tylko z pewnych źródeł. Wiele wirusów przesyłanych jest niestety poprzez pocztę e-mail. Nigdy nie otwieraj wiadomości z podejrzanych źródeł oraz, co jeszcze ważniejsze, nie pobieraj załączników, których pochodzenia nie jesteś pewien.

8. Nie wierz we wszystko, co przeczytasz w Internecie.

9. Pobieraj pliki z bezpiecznych i legalnych źródeł. Nawet jeśli nowy odcinek ulubionego serialu jest dostępny tylko na podejrzanej stronie – lepiej poczekać i obejrzeć go później, korzystając z bezpiecznego i legalnego źródła.

10. Odpocznij czasem od komputera

– Jak widać zasady, które zapewnią nam i naszym dzieciom bezpieczeństwo w internecie są stosunkowo proste. Problemem jest to, że zbyt rzadko się do nich stosujemy. Według badań z 2016 r. tylko 53% rodziców ustaliło z dziećmi zasady korzystania z internetu. Jest bardzo ważne, aby pamiętać o ustaleniu takich zasad w naszych rodzinach. Mogą one np. przyjąć formę spisanej „umowy” – mówi Szymon Wójcik, socjolog z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Źródło:
Więcej informacji na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: www.fdds.pl


List z Madagaskaru

Utworzono: 15.10.2017 22:51

Witam serdecznie Dyrekcję i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu,

Mam na imię Iwona i jestem siostrą zakonną w zgromadzeniu sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi (Fmm), od pięciu lat pracującą na Madagaskarze.
W czasie jednej z rozmów moja szkolna koleżanka, Justyna, wpadła na pomysł współpracy międzyszkolnej na drodze wspólnej edukacji i poznania miedzy Wami, Szanowna Dyrekcjo wraz z Gronem Pedagogicznym i Uczniami oraz nami, czyli Siostrami wraz z dziećmi nam powierzonymi.
Myślę, że to bardzo dobry pomysł i serdecznie dziękuję za Państwa otwartą i życzliwą postawę.

Czytaj więcej

Rok szkolny w 2017 zaczynamy bardzo późno tj. 02.10.2017. Każdego roku jest to data ruchoma, prawdopodobnie kryje się za tym niewydolność finansowa, którą dostrzega się w całym kraju. Problemy te są przyczyną powstawania dużej ilości szkół prywatnych o różnorodnym poziomie edukacji, co również pogłębia przepaść miedzy bogatymi a biednymi mieszkańcami Madagaskaru. Poziom edukacji w szkołach publicznych jest bardzo, bardzo niski, z różnorodnych przyczyn.
W naszej wiosce, nazwanej Berevo (co w języku potocznym znaczy dużo błota ), problem edukacji ma jeszcze inne podłoże, a mianowicie rodzice nie rozumieją, że szkoła przyczynia się do rozwoju dziecka. Według nich najlepiej posłać dziecko na pole lub zostawić w domu, by się zajmowało młodszym rodzeństwem -przynajmniej jest z niego większy pożytek, niż posłać go do szkoły. Ogromna liczba dzieci ciężko pracuje w domu a później, gdy ci młodzi ludzie dorosną, szukają każdej pracy.
Nasza wioska, która jest w tzw. centrum, ponieważ dookoła niej są jeszcze inne, mniejsze wioseczki słabiej rozwinięte, boryka się z ogromnym problemem analfabetyzacji. Ludzie dorośli nie potrafią czytać, pisać, nie znają wartości pieniądza, a czas określają na zasadzie pozycji słońca na niebie i nie są to jednostkowe przypadki, ale codzienność, rzeczywistość nas otaczająca. Zdarza się, wcale nierzadko, że ojcowie nie znają imienia swego dziecko, bo go nie zapamiętali, ale największym dla nich problemem jest podanie roku narodzenia swojego dziecka. Kobiety określają to zazwyczaj na podstawie jakiś wydarzeń w przyrodzie. Niesamowite, … prawda? Ale to jest nasza rzeczywistość… tak różna od polskiej czy europejskiej.
Mimo że siostry mieszkają tu już 40 lat, w wielu dziedzinach życia prawie nic się nie zmieniło. Głównym środkiem transportu w wiosce są nogi i "szarety" tzw. wóz z dwoma bykami, które są widoczne na dołączonym zdjęciu. Do naszej wioski nie można dojść, gdyż nie ma dróg dojazdowych. Można tutaj tylko dopłynąć, istnieje tylko droga wodna. Dopłynąć do nas można tylko towarowymi barkami, więc zapraszam na przygodę życia pełną niespodzianek. Tylko proszę uważać na krokodyle w rzece, to niestety nie jest żart…. Rzeka spełnia ogromnie ważną rolę w naszej społeczności. Jest to źródło wody do picia, miejsce brania prysznica, kąpieli zwierząt takich jak byki. Rzeka spełnia również funkcję pralni miejskiej, zlewu do mycia naczyń i składowiska śmieci a niekiedy toalety publicznej.
Jak widzicie Szanowni Państwo, spełnia ona wiele podstawowych funkcji, co za tym idzie jest zbiornikiem brudu i źródłem różnorodnych infekcji, począwszy od chorób skóry, oczu, uszu, żołądka, wyrostka robaczkowego i różnorodnych zapaleń, które nie występują w Polsce.
Wysyłam zdjęcie naszej Wspólnoty, która Was serdecznie pozdrawia. W jej skład wchodzą trzy siostry Malgaszki czyli: siostra Dyrektorka, siostra Ekonomka szkoły i nauczycielka oraz ja, która zajmuję się kwestią zdrowotną tutejszej ludności i szkoły, bo jestem pielęgniarką. Mieszka z nami również kucharka, która nam gotuje, byśmy nie umarły z głodu, (robiąc coś z niczego) i nasze dwie dziewczyny na stażu również Malgaszki. Na misji mieszka także jeden ksiądz Polak i drugi, Malgasz. W mojej misji mieszka więc tylko dwoje białych….
Kiedy czujemy, że bardzo potrzebujemy zobaczyć się z innymi białymi lub z Polakami wówczas decydujemy się płynąć i jechać taxi brus - to dwa dni drogi, bo takie są odległości miedzy naszymi misjami….. Później jest wielka radość ze spotkania.
Pewnie zagadałam Was Drodzy Państwo za bardzo. Pozdrawiam z tej pięknej ziemi jaką jest Madagaskar. Mam nadzieję, że nasza współpraca się rozwinie i zdarzy się jeszcze okazja, aby opowiedzieć coś o tej niezwykłej ziemi.
Z Bożym Błogosławieństwem
s.Iwona Fmm

Konsultacje dla rodziców 17.10.2017

Utworzono: 09.10.2017 19:39

Nazwisko i imię nauczycielaMiejsce konsultacjiGodzina konsultacji
Barton-Kaliciak Mirelasala nr 917.30- 19.00
Bąkowska Małgorzatasala nr 917.30- 19.00
Czub Rafałsala nr 617.30- 19.00
Dubiel Tomaszsala nr 617.30- 19.00
Gricman Angelikasala nr 1017.30- 19.00
Jastrzembska Dorotasala nr 517.30- 19.00
Krawiec Jolantasala nr 417.30- 19.00
Leonowicz Urszulasala nr 718.00- 19.30
Mańkowska Barbarasala nr 517.30- 19.00
Matyja Agnieszkagabinet pedagoga17.30- 19.00
Młynarczyk Klaudiasala nr 1017.30- 19.00
Pisarska Karolinasala nr517.30- 19.00
Piwowarczyk Monikasala nr 417.30- 19.00
ks. Potempa Jaceksala nr 1017.30- 19.00
Rogowska Agatapokój nauczycielski17.30- 19.00
Rosenhof Annasala nr 817.30- 19.00
Rucka Lidiapokój nauczycielski17.30- 19.00
Szostak Aleksandrasala nr 217.30- 19.00
Walczak Justynasala nr 217.30- 19.00
Wąsik Annasala nr 117.30- 19.00
Wolf Martasala nr 317.30- 19.00
Radłowski Tomasz gabinet dyrektora17:30-19:00

Prelekcja o ochronie środowiska

Utworzono: 03.10.2017 22:56